Program

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml

Vstup do tématu

Jan Hollan, fyzik a klimatický vědec
Yvonna Gaillyová, environmentalistka, ředitelka institutu Veronica

(vstup součástí záznamu z 1. panelu)

Moderátoři konference: Jana Návratová a Ondřej Cihlář

1. panel

Změna společnosti

Ještě vloni jsme se zabývali udržitelností, tím, jak skloubit tržní ekonomiku s nutností snížit její devastující ekologické dopady. Světem hýbaly iniciativy aktivistů, pravidelné protesty veřejnosti před parlamenty a vládními budovami, jedna ekologická konference stíhala druhou. Globalizovaný svět si začal připouštět své reálné ohrožení. V jaké situaci jsme dnes, kdy se rozjetý motor světové ekonomiky založené na spotřebě prudce zbrzdil? Je možné ještě hovořit o udržitelnosti? Dokáže se bohatá společnost vzdát svých privilegií a uskromnit se? Je naše realita na prahu globální společenské transformace, nebo míříme k reálné dystopii?


Hosté
Alice Koubová, filosofka
Jan Bittner, ekonom
Naďa Johanisová, ekologická ekonomka
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA

2. panel

Audit kultury

Kulturní organizace byly opatřeními v souvislosti s COVIDem zasaženy jako první a v maximálním rozsahu. Mnohé využily digitální prostředí, kam částečně přesunuly svoje aktivity, a mnohé začaly přemýšlet o svém dalším směřování a poslání. Znamená přehřátá ekonomika i přehřátou kulturu? Nebylo kulturních projektů někdy až příliš? A co kvalita? Jak ji měřit, udržovat, zvyšovat? A jak vnímají současnou situaci kulturní manažeři? Jsou schopni projít auditem, v němž by se prověřily mise jejich organizací? A co znamená současná situace pro donory; pro ty, kteří rozhodují o dotacích a grantech? Co by se mělo v kulturní a umělecké oblasti do budoucna podporovat a za jakých podmínek?


Hosté:
Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně
Yemi, choreograf, kreativní producent JAD Production​s
Ivan Buraj, umělecký šéf HaDivadla
Vít Janeček, dokumentarista, esejista a pedagog
Anežka Bartlová, kritička umění

3. panel

Perspektiva umělců

Profesionálním umělcům přinesla korona krize prostor ke koncentraci a zklidnění. Posílila ale také nejistoty, které byly běžnou součástí jejich života už před krizí. V diskusi se budeme ptát, jak vnímají dynamiku a proměnu paradigmatu dnešního světa? Proměnila koronakrize a klimatická krize jejich témata a inspirace? Co se změnilo v souvislosti s pandemií v jejich tvůrčím procesu a provozu? Má role umělců ve společnosti nějaké nové zadání?


Hosté:
Miřenka Čechová, tanečnice
Apolena Rychlíková, režisérka a novinářka
Adam Borzič, básník, překladatel
Noemi Purkrábková, teoretička, redaktorka, členka uměleckého kolektivu BCAAsystem